قبل از زدن دکمه‌ی انتشار محتوا!

av_timer ۱۳۹۶/۰۶/۰۲
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

هر وب‌مستری قبل از انتشار محتوای مورد نظر خود، باید از نسخه‌ی نهایی آن کاملا مطمئن شود.
دلیل آن واضح است. زیرا اگر شما به مطلبتان اهمیت ندهید، مخاطبین هم به آن اهمیت نمی‌دهند.
همانطور که در مطالب قبل گفتیم، هدف اصلی مقالات، این است که برای خوانندگان مناسب بوده و برای آن‌ها به نوعی ارزشمند باشد. بنابراین اگر درنظر بگیرید که اطلاعاتی که منتشر می‌کنید چقدر می‌تواند مورد توجه قرار گیرد و حتی نگرشی را در خوانندگان ایجاد کند، هیچگاه از چک کردن نهایی آن غفلت نخواهید کرد.
در مطلب امروز به ابعاد مهمی از تولید محتوا که همیشه باید قبل از انتشار بررسی شود، توجه می‌کنیم:

۱) رفع اشتباهات دستوری و نگارشی: اولین و مهم‌ترین قدم ویرایش مطلب همین است. اگر شما با تولید محتوا کسب درآمد می‌کنید، در واقع حاصل زحمت دیگران را از آن‌ها می‌گیرید. پس اگر اجازه‌ دهید اشتباهات فاحش دستوری و نگارشی در آن وجود داشته باشد، مثل این است که مردم را فریب می‌دهید!
پس،همیشه از این که مطلب عالی و کاملی منتشر می‌کنید مطمئن شوید.

۲) عنوان مناسب: اگر قبل و بعد از انتشار یک مطلب آمار را چک کنید، متوجه می‌شوید که عملکرد بعضی از مطالب از بعضی دیگر بهتر است. دلیل این اتفاق این است که درواقع عنوان این مطالب از دیگران بهتر است. پس سوالاتی هست که قبل از انتشار باید از خود درمورد عنوان بپرسید:
-نیاز به اصلاح دارد؟
-اطلاعات موجود در مقاله را منعکس می‌کند؟
-توجه و کنجکاوی مخاطب را برمی‌انگیزد؟
-می‌تواند با مطالب مشابه رقابت کند؟

۳) خلاصه گویی: اگر هیچ ایده‌ی خوبی برای نوشتن ندارید، بهتر است به فکر کردن ادامه دهید. مسلما این کار بهتر از این است که مطالب نامربوط در سایت بنویسید که چندان پاسخگوی خوانندگان نباشد. اما اگر موضوع مرتبط است ، باید از زیاده گویی پرهیز کرد. یعنی صفحات را با اطلاعات غیر مرتبط پر نکنید و فقط چیزهایی را بنویسید که برای خواننده مفید باشد.

۴) برچسب‌های هوشمندانه (tag): تگ ها می‌توانند برای خوانندگان مفید باشند. با استفاده از آن‌ها مطالب مشابه در سایت را به هم مرتبط و طبق موضوعات، دسته‌بندی کنید. درنتیجه خوانندگان مختلف با توجه به نیاز خود می‌توانند به مطلب مورد نظر خود به راحتی دسترسی پیدا کنند. با این کار عملکرد سایت بهتر شده و پیشرفت می‌کنید.

۵) روان بودن متن: یک محتوای عالی، زبان سلیسی دارد و جملات در آن به راحتی فهمیده می‌شوند.
چیزی که ارنست همینگوی را جزءِ بهترین نویسندگان قرن بیستم کرد، همین روش آسان نویسی است. به طوری‌که جملات او به راحتی در ذهن خوانندگانش می‌ماند.
پس برای این‌که بیشتر خوانده شوید، باید راحت‌تر بنویسید. جملات کوتاه، نبود کلمات دشوار و پیچیدگی در متن، شما را در این راه کمک می‌کند.
البته به یاد داشته باشید که مطالب سایت لزوما نباید همه‌ی افراد را تحت تاثیر قرار دهد. و اهداف مشخصی دارد.

۶) واقعی بودن اطلاعات: هرچند که بسیاری از نویسندگان این قانون طلایی نانوشته را درنظر نمی‌گیرند، اما درست بودن و حقیقت مطالب، به‌خصوص از جنبه‌ی تجاری محتوا بسیار ضروری است.
تنها یک خواننده‌ی باهوش کافی است تا اعتبار شما بین ۱۰۰ خواننده‌ی دیگر از بین برود. همانطور که مارک هادسون گفته است: ” با انتشار مطالب نادرست، به عنوان یک کلاه‌بردار شناخته می‌شوید و دیگر هیچ‌کس به شما و مطالبتان اعتماد نخواهد کرد.
و حتی اعتراف به حقیقی نبودن مطالب، چیزی از بدنامی شما کم نمی‌کند! پس اطلاعاتی که می‌خواهید انتشار دهید را چندبار چک کنید.”

۷) به عنوان یک مخاطب از مطلب لذت می‌برید؟
در آخر، خود را به جای مخاطب قرار دهید و این سوال ها را از خود بپرسید:
– دوست دارید مقاله را تا آخر بخوانید؟
– اگر هیچ اطلاعاتی در مورد موضوع نداشتید، این مطلب می‌توانست برای شما سودمند باشد؟
– آیا مطلب عملی و کارآمدی هست؟
– آیا از مطلب احساس رضایت می‌کنید؟
جواب این سوالات باید مثبت باشد. اگر جواب هر سوالی منفی بود، باید قسمت‌های مربوط در متن را جدا کرده و اصلاح کنید.
با استفاده از این نکات می‌توانید کیفیت مطالب خود را ارتقا دهید. درنظر داشته باشید که در تولید محتوا، همیشه باید کیفیت به کمیت ترجیح داده شود.
بنابراین، هنگام پست کردن مطلب، به بررسی‌های مختصر قبلی اتکا نکنید و به نکات ذکر شده در این مطلب توجه کافی کنید، تا با انتشار مطالب ممتاز، اعتبار بیشتری کسب کنید.

 


مهندس دوست محمدی

علاقه مند به وب