چگونه یک وب‌سایت بسازیم؟

av_timer ۱۳۹۶/۰۵/۱۳
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

اولین چیزی که برای تاسیس یک سایت جدید لازم است، ثبت یک نام برای دامنه (domain name)، و انتخاب سرویس میزبانی (hosting service) است، که درباره‌ی آن‌ها توضیح خواهیم داد.

انتخاب دامنه:

دامنه درواقع آدرس سایت شما در اینترنت می‌باشد. پس بهتر است درانتخاب آن به موارد زیر توجه کنید :

توصیف کننده: درباره‌ی شرکت و محتوای سایت خود فکر کنید.چراکه نام دامنه یکی از اولین مواردی است که افراد به آن دقت می‌کنند. درنتیجه، باید درنگاه اول نظر کاربر را به خود جذب کند.

به خاطر سپاری آسان: بهتر است دامنه ساده و کوتاه باشد. پیچیده و بلند بودن دامنه، به خاطرسپاری آن را مشکل می‌کند.

قابل انطباق: دامنه برای مدت طولانی روی سایت شما قرار دارد، و تغییر دادن آن چندان درست نیست. پس عنوانی برای آن انتخاب کنید که اگر تصمیم به تغییر محتوای سایت گرفتید، نام دامنه همچنان با آن سازگار باشد و کارایی خود را از دست ندهد.

ثبت دامنه و انتخاب ارائه دهنده‌ی میزبانی یا هاست (hosting provider):

ثبت کننده‌ی دامنه، عناوینی را به صورت عمومی پیشنهاد می‌کند و ارائه دهنده‌ی میزبانی که همان هاست می‌باشد، فضایی را به وبسایت ها اجاره می‌دهد تا بتوانند در آن ذخیره شوند و در اینترنت قابل دسترسی باشند. بعضی شرکت‌ها، هم ارائه دهنده‌ی میزبانی هستند و هم کار ثبت دامنه را انجام می‌دهند. پس با کمک آن‌ها می‌توانید دامنه و میزبانی سایت خود را در یک جا متمرکز کنید.

امروزه شرکت‌های متعدد با امکانات و سرویس‌های مختلف دردسترس هستند. پس با تحقیقات مناسب از انتخاب خود مطمئن شوید.
دراینجا بعضی مواردی که باید در انتخاب یک هاست قابل اطمینان در نظر گرفته شود، بیان می‌کنیم:

زمان فعال(uptime): مدت زمان درحال اجرا و فعال بودن سایت است. درواقع مدت زمانی است که سایت بدون قطعی واختلال در هاست، کار می‌کند.
برای هر هاست، مواقعی وجود دارد که فعالیت آن کاهش می‌یابد. پس شما باید هاستی را پیدا کنید که دارای کمترین زمان کاهش فعالیت(downtime) باشد. بنابراین سایت شما همواره می‌تواند قابل دسترس باشد و امکان بازدید بیشتری از آن وجود خواهد داشت.

پهنای باند: پهنای باند مقدار داده‌ای که سایت شما می‌تواند به سایر فضاهای اینترنت بفرستد و میزان ترافیکی را که پشتیبانی می‌کند، نشان می‌دهد. بعضی هاست ها پهنای باند قابل دسترس برای سایت را محدود می‌کنند درحالیکه بعضی دیگر دسترسی نامحدودی دراختیار سایت قرار می‌دهند.

امنیت:هاست‌ها می‌توانند در برابر مشکلات امنیتی از شما حمایت کنند. مثل زمانی که یک سایت هک یا با بدافزارها آلوده می‌شود. پس با سرویس های امنیتی هاست‌ خود آشنا شوید.

قیمت: هاست‌ها قیمت‌های بسیار مختلفی دارند. حتی بعضی از آن‌ها رایگان هستند. هزینه‌ای که برای هاست می‌کنید باید با درآمدی که از فعالیت سایت به شما برمی‌گردد، متناسب باشد.

استفاده‌ی آسان: از قابل فهم بودن و آسان بودن استفاده از سرویس‌های هاست موردنظر خود مطمئن شوید. درواقع اگر می‌خواهید یک سایت را خودتان ایجاد کنید، راحت‌تر این است که با استفاده از قابلیت‌های هاست، سریعا شروع به کار کنید؟ یا ابتدا به سطح بالایی از دانش مدریت سایت، مسلط شوید؟

قابلیت‌ها و سرویس‌های جانبی: از رفع نیازهای احتمالی سایت خود توسط هاست، اطمینان حاصل کنید، و امکاناتی که ارائه می‌دهد را به خوبی بررسی کنید، مثل حساب ایمیل و … .

حمایت مشتری: وقتی اشکالی در سایت بوجود می‌آید، آنچه که شما حتما به آن نیاز دارید حمایت خوب مشتری برای حل سریع مشکل است.

 

روش‌هایی برای ایجاد یک سایت به صورت رایگان وجود دارد. مانند Blogger و Googlesites که دامنه و هاست را به صورت رایگان در اختیار می‌گذارند. مثلا کسی که یک بیزنس کوچک در ایالات متحده دارد، با استفاده از Get your business می‌تواند یک سایت رایگان به مدت یک سال برای خود ثبت کند.
در نظر داشته باشید که اگر از سرورهای رایگان استفاده کنید، اختیارات و کنترل کمتری روی سایت خود خواهید داشت. پس لازم است توجه کنید که کدام قابلیتها برای سایت موردنظر شما مناسب است.

زمانی که دامنه و هاست خود را انتخاب کردید. ممکن است مراحل دیگری لازم باشد تا دامنه و هاست شما را بهم مرتبط کند. برای این کار می‌توانید از هاست خود کمک بگیرید.

سپس همه چیز برای ایجاد یک سایت جدید آماده است.

 


مهندس دوست محمدی

علاقه مند به وب