برای توسعه دهندگان ماجراجو (۱)

av_timer ۱۳۹۶/۰۸/۰۳
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

در هر پیشه و هنری، حداقل چند متخصص وجود دارد که به عنوان پیشکسوت در آن عرصه محسوب می‌شوند.
بیشتر این افراد وبسایت یا وبلاگی دارند که به عنوان برترین و قابل اعتمادترین مراجع شناخته می‌شوند.
شما حتما می‎‌توانید یک یا دو انجمن در اینترنت پیدا کنید که همه‌ی حرفه‌ای‌هایی که در حوزه‌ی مشترکی کار و فعالیت می‌کنند در آن حضور دارند و در مواقع نیاز به بحث و گفتوگو می‌پردازند.
این حقیقت در دنیای برنامه نویسان و توسعه‌دهندگان نیز صدق می‌کند. آن‌ها نیز نیازهای خاص خود را دارند که وبسایت‌های معمولی نمی‌توانند پاسخگوی آن‌ها باشند.
بنابراین مجموعه‌ای از سایت‌های تخصصی تهیه کرده‌ایم که اگر توسعه دهندگان بخواهند همیشه از اخبار تکنولوژی مطلع باشند و درمورد پروژه‌های خود با همکارانشان بحث کنند و اشکالات کارشان را رفع کنند، می‌توانند به این مجموعه مراجعه کنند.
این سایت‌ها نیاز افراد مختلف را می‌توانند برطرف کنند. از مبتدی‌ها گرفته تا برنامه‌نویسان حرفه‌ای. البته تعدادی سایت سرگرمی نیز برای مواقعی که مثلا در حال استراحت بعد از یک پروژه هستید، معرفی شده است.

 

 

انجمن‌ها و وبسایت‌های خبری:

موارد معرفی شده در زیر، سایت‌های اختصاصی برای برنامه نویسان و توسعه دهندگان هستند، تا همیشه از داغ‌ترین اخبار برنامه‌نویسی باخبر باشند.

 

Hackernews)       @newscombinator)
وبسایتی است که هر توسعه دهنده باید ببیند. چراکه درمورد هرآنچه ممکن است ذهن شما را درگیر کند، اخباری منتشر کرده است!

Slashddot)                      @slashdot)
یک مرجع فعال عظیم است درباره‌ی تمام پست‌های بلاگی جدید و اخبار مربوط به تکنولوژی و کدنویسی که در سال ۱۹۹۷ تاسیس شده است. این سایت یک فروم جالب دارد که شبیه به انجمن‌های واقعی است و توسط گروهی از طراحان و کدنویسان و به کمک خوانندگان ثابت و فعال سایت اداره می‌شود.

Reddit programming)            @reddit_progr)
اینجا انجمنی برای بحث درمورد آخرین رویدادهای توسعه‌ وب و اخبار تکنولوژی است و هرچیز دیگری که به ذهن درگیر توسعه دهندگان می‌رسد! اگر نیاز به یک نگاه سریع به جدیدترین اخبار دارید، یا می‌خواهید درمورد یک مشکل برنامه نویسی که ذهن شما را درگیر کرده بحث کنید، یا اگر قصد دارید آخرین برنامه‌ای را که نوشته‌اید، عمومی کنید، Reddit سایتی است که باید به آن سر بزنید.

DZone)                         @dzone)
بالغ‌بر یک میلیون توسعه‌دهنده عضو این سایت هستند که آن را تبدیل به مرجعی برجسته و مشهور برای توسعه‌دهندگان و برنامه‌نویسان حرفه‌ای امروز کرده‌اند، که همه چیز از دنیای اطلاعات و… را شامل می‌شود.
DZone منبع ارزشمندی برای آگاهی از اخبار تمام گوشه کنارهای تکنولوژی است.

A List Apart)                  @alistapart)
یک منبع خبری است که برای سازندگان وبسایت (طراحی و برنامه‌نویسی) طراحی شده است.
با تمرکز بر استانداردهای وب و بهترین تمرین‌ها، A List Apart سایتی است که باید در لیست بوک مارک شما قرار گیرد. بخصوص برای توسعه دهنده‌ای که محصولاتی در زمینه‌ی وب می‌سازد.

Site Point)      @sitepointdotcom)
یک انجمن خبری دیگر مخصوص توسعه دهندگان وب که منبع قابل توجهی از اخبار، رو‌ش‌ها و ایده‌های مختلف درمورد همه‌ی چیزهای مربوط به وب و توسعه است. در سال ۱۹۹۹ تاسیس شده و همانطور که در خود سایت نوشته شده: “توسط حرفه‌ای‌ها، برای حرفه‌ای‌ها؛ توسعه‌دهندگان، طراحان، برنامه‌نویسان، تولیدکنندگان و کارآفرینان”
البته تازه‌کارها هم می‌توانند اطلاعات زیادی از آنچه به آن علاقه دارند، در آن به دست آورند.

برای مبتدیان برنامه‌نویسی:

اگرشما یک برنامه نویس تازه‌کار هستید و می‌خواهید توانایی‌تان را افزایش دهید، یا مشتاقید فورا به بالاترین تسلط در زبان کد نویسی برسید، باید به سایت‌های زیر مراجعه کنید:

MITopensourse)                @MITOCW)
این مرجع آموزش‌ها و روش‌های شگفت‌انگیز استادان دانشگاه MIT را مستقیما در اختیار همه‌ی کسانی که تشنه‌ی آگاهی و اطلاعات هستند، به صورت رایگان قرار می‌دهد. به همراه ویدئوی سخنرانی‌ها، فعالیت‌ها و بسیاری چیزهای دیگر که از دیدنشان شگفت زده می‌شوید.

Coursera)            @COURSERA)
مدیران این سایت با همکاری تعدادی از دانشگاه‌های جهان، آموزش‌های بسیاری ا ز زبان‌های مختلف برنامه‌نویسی، موضوعات محاسبه‌ای، دانش داده‌ها و بسیاری چیزهای دیگر ارائه می‌دهد. با اینکه همه‌ی آموزش‌ها رایگان نیستند، اما بیشتر آن‌ها قیمت معقولی داشته و برای آموزش حرفه‌ای و ترقی در کار شما ارزش خریداری را دارند. حتی می‌توانید به صورت تخصصی انتخاب کنید که چه چیز را مطالعه کنید؛ مثلا ساختار داده‌ها و الگوریتم‌ها، پایتون برای همه، توسعه‌ی وب و بسیاری زیرموضوع‌های دیگر تا هرچه بیشتر به موضوع مورد مطالعه‌ی خود نزدیک شوید.

Codecademy)      @CODECADEMY)
یک راه رایگان و تعاملی برای یادگیری کدنویسی با چندین زبان‌ برنامه نویسی. این سایت محیط آموزشی موثری ایجاد کرده که کاربران در آن تجارب زیادی به‌دست می‌آورند و کارآموزان را در رشته‌ی مورد نظرشان، از آماتور به حرفه‌ای هدایت می‌کند.
قبلا بیشتر از ۲۵ میلیون نفر در این سایت عضو شده و توانایی و دانش خود را گسترش می‌دهند. چرا شما در بین آن‌ها نباشید؟!

Tuts+)                  @tutsplus)
در ین سایت درباره‌ی تمام چیزهایی که به کدنویسی مربوط می‌شود، امکاناتی وجود دارد و به شما کمک می‌کند. همین مسئله باعث شده یکی از عالی‌ترین سایت‌هایی باشد که اگر در کدنویسی یک پروژه به مشکل برخوردید و نیاز به راهنمایی گام به گام داشتید، وارد این سایت شده و مشکل خود را حل کنید. مثلا برای نصب، اجرا و یا یادگیری اصول زبانی که با آن به‌خوبی آشنایی ندارید، می‌توانید از این سایت کمک بگیرید.

Google Developers)           @googledevs)
در اینجا موضوع جست‌و جوهای انجام ‌شده در اینترنت نشان داده شده است تا با آموزش‌ها و نکاتی که از آن‌ها دریافت می‌شود برای کدنویسان الهام بخش باشد. همچنین می‌توانید ابزار و وسایل بسیار فراوانی که توسط کنسول‌های گوگل امتیاز بندی شده‌اند را در آن پیدا کنید(مثل Google API، Play Store و… ). به علاوه‌ی آموزش، بازی‌ها، ویدئوها و بسیاری چیزهای دیگر.

Stack Over Flow)     @stackoverflow)
دقیقا شبیه سایت Q&A است اما مخصوص توسعه‌دهنده‌ها. علاوه بر این که مطالبی را به صورت آنلاین آموزش می‌دهد و انجمنی برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات و مهارت‌هایی است که توسعه‌دهندگان می‌توانند توانایی خود را در آن ارتقا دهند.
Smashing Magazine) @smashingmagazine)
نکات، ترفندها و ایده‌های کدنویسی را از مجموعه‌ی راهنمای حرفه‌ای Smashing Magazine بگیرید.
مجله‌ای که از سال ۲۰۰۶ برای طراحان و توسعه‌دهندگان فراهم شده است.
برای جدیدترین تکنیک‌ها و روش‌های توسعه‌ی وب، Smashing Magazine را نشاندار کنید.

Scotch.io)                     @scotch_io)
آموزش‌ها، متدها، فروم‌ها و امکانات دیگری که در این سایت فراهم شده، آن را به انجمنی عالی و حرفه‌ای برای همه‌ی کسانی که علاقه‌مند به تسلط بر وب و بدست آوردن مهارت بیشتر هستند، تبدیل کرده است.
نکته‌ی شاخص دیگر این سایت آموزش‌های گسترده شامل همه چیز از قدم‌های اولیه تا هدایت به سمت دانش‌های پیشرفته برای توابع خاص و پیچیده در زمینه‌ی وب است.

FirstSiteGuid.Com)            @firstsiteguide)
اگر برای راه‌اندازی اولین وب‌سایت خود یا ارتقاء سطح آن نیاز به کمک دارید، بازدید از FirstSiteGuid.Com را از دست ندهید. که مجموعه آموزش‌ها و راهنمایی‌های جالبی برای شما خواهند داشت.
این سایت را نشاندار کرده و اخبار، توصیه‌ها و مقاله‌های آن را دنبال کنید که به شما در راه دنیای دیجیتال کمک خواهد کرد.

Programming Praxis)  @programmingpraxis)
اگر در جستوجوی یک روش مفرح برای افزایش مهارت خود در برنامه نویسی هستید، Programming Proxis
را به خاطر بسپارید. در این سایت بازی‌های لذت‌بخشی برای تبدیل زمان‌های تلف شده به فرصت‌های مفید ترتیب داده شده است. بسیار ساده است؛ بدون هیچ راهنمایی و جایزه‌ای، چالش‌های طراحی شده‌ای را به شما پیشنهاد داده و حدود یک ساعت به شما فرصت می‌دهد تا از آن‌ها گذر کنید. و البته در این میان، نکات و ترفندهایی را به شما می‌آموزد.

Hacker Rank)                   @hackerrank)
شبیه شبکه‌های اجتماعی مثل فیس بوک، محیطی رقابتی و آموزشی مخصوص برنامه نویسان است.
در این مکان با برنامه‌نویسان دیگر برای حل مسائل کد نویسی رقابت می‌کنید و ممکن است بتوانید نظر یکی از چندین مهندسی را که از Hacker Rank برای کشف استعدادهای برنامه نویسی استفاده می‌کنند، جلب کنید!

Xkcd)                               @xkcd)
یک وب‌سایت طنز بسیار مفرح که معمولا مربوط به برنامه‌های محاسبه‌ای است و توسط Randal Munroe
تأسیس شده است که آغاز نسبتا جالبی دارد. در ابتدا Munroe آن را صرفا با هدف امتحان کردن یک سرور با پست کردن چند مطلب طنز از روی یک دفتر یادداشت قدیمی ساخته بوده است.

Coding Horror)              @codinghorror)
یک وبلاگ بینظیر با موضوع برنامه نویسی و عوامل انسانی، که توسط Jeff Atwood در سال ۲۰۰۴ راه اندازی شده است. Atwood گفته است که Coding Horror زندگی او را تغییر داده است و برای به حقیقت پیوستن بسیاری از رویاهایش نقش کاتالیزور را داشته است؛ ابتدا با مشغول شدن در Vertigo Software در سال ۲۰۰۵ و سرانجام با تاسیس Stack Over Flow در سال ۲۰۰۸.
Atwood در حال حاضر Stack Over Flow را به مقصد شراکت‌های ماجراجویانه‌ی دیگر ترک کرده است. اما همچنان همه‌ی اتفاقات را در Coding Horror گزارش می‌دهد.

 

اگر سایت مورد نظر خود را پیدا نکردید، نگران نباشید! زیرا لیست ما هنوز به پایان نرسیده است.

پس منتظر مطالب بعدی ما باشید.


مهندس دوست محمدی

علاقه مند به وب